बाह्र छोरा तेह्र नाति, बुढाको धोक्रो काँधै माथि भनेझै; ७८ वर्षको उमेरमा पात बेच्दै आमा, विवाह पछि छाेरा ससुरालिमा, आमा एक्लै

0
108

बाह्र छोरा तेह्र नाति, बुढाको धोक्रो काँधै माथि भनेझै; ७८ वर्षको उमेरमा पात बेच्दै आमा, विवाह पछि छाेरा ससुरालिमा, आमा एक्लै । बाह्र छोरा तेह्र नाति, बुढाको धोक्रो काँधै माथि भन्ने नेपाली उखान निकै प्रच´लित छ । यो उखान तनहुँको ऋषिङ गाउँ´पालिका- १ झा´पुटार बस्ने ७८ वर्षीया नन्दकुमारी दवाडीलाई पनि ठ्याक्कै मेल खान्छ ।।

उहाँका १५ छोरा जन्मिए तर १४ छो´रा सानैमा बि- ते । बाँचेको एउटा छोराले पनि उहाँलाई हेरविचार गर्दैनन् । विवाह गरेपछि ससुरालितिरै बस्छन् । दु ख सुख गरेर हुर्काएको छोराले पनि नहेरेपछि आराम गर्ने बेलामा उहाँ दमौली बजार आसपास सालको पात बेच्न हिँड्नुहुन्छ । बचेको ए´उटा मात्र छोरा थियो, त्यही पनि ससुरालितिर बस्छ, उहाँले भन्नुभयो,गुजारा गर्न सालको पात बेच्नेगर्छु ।।

व्यास नगरपालिका–४ स्थित कालिका जङ्गलमा दुई तीन घण्टा लगाएर सालको पात टिप्ने अनि बजारमा ल्याएर बिक्री गर्ने उहाँको दैनिकी हो । दिनमा तीनचारवटा मुट्ठासम्म पात बिक्री गर्ने गरेको उहाँले जानकारी दिनुभयो । दिनभर दमौली बजारमा विभिन्न ठाउँमा जान्छु, एउटा मु´ठोको रु ५० सम्म बिक्री हुन्छ, उहाँले भन्नुभयो ।।

दवाडीका बारेमा नेपाल आदिवासी जनजाति म´हासङ्घ जिल्ला समन्वय परिषद् तनहुँका अध्यक्ष वसुन्धरा घर्तीले सामाजिक सञ्जालमा फेस´बुकमा तस्बिर पोष्ट गर्नुभएपछि उहाँलाई सहयोग जुटेको छ । ग्रिन क्लिन आशिका फाउन्डेसनमार्फत दवाडीलाई दुई बोरा चामल, दाल, नुन, तेल, चियापत्तीलगायत पकाउने भाँडाकुडा सहयोग गरिएको छ ।।

उक्त सामग्री फाउन्डेसनका उ´पाध्यक्ष सन्दीप बस्नेतले शुक्रबार सहयोग सामग्री दवाडीलाई हस्तान्तरण गर्नुभयो । सामाजिक अभियन्ता, नर्स एवं कलाकार आशिका तामाङ अध्यक्ष रहेको फाउन्डेसनले प्रत्येक महिना देशका विभिन्न स्थानमा आवश्यक पर्नेलाई सहयोग गर्दै आइरहेको छ । दशैँको पूर्वसन्ध्यामा खाद्यान्नलगायत सामग्री पाएपछि दवाडी खुशी हुनुभएको छ । साभार जनबाेलि ।।

काेराे-ना भा- ईरस (काे-भिड – १९ ) बाट बच्न सबैले सामाजिक दुरि कायम राखाैँ र साबुन पानिले मिचि मिचि हात धुने बानि बसालाैँ । जनहितमा जारी सन्देश ।। हाम्राे न्युजहरु हजुरहरुलाई कस्ताे लाग्छ कमेन्ट बक्समा कमेन्ट गर्न सक्नुहुनेछ ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here