पा’पी हजुरबुवा ! फुल जस्ती नातिनिलाइ यस्तो ग’रे पेटमा छ महिनाको ग’र्भ( पु’रा भिडियो सहित )

0
1698

भिडियो तलको समाचारको अन्त्यमा राखिएको छ यो पनि पढ्नुहोलाचीनबाट इन्टरनेट ल्याएको २ वर्ष पुग्यो, किन घटेन मूल्य ? चीनतर्फबाट नेपालमा इन्टरनेट ब्याण्डविथ भित्रिएको ठीक दुई वर्ष पुरा भएको छ । चिनियाँ भूमी हुँदै व्यवसायिक रुपमा नेपालमा इन्टरनेट भित्रिन थालेको लामाे अवधिमा अपेक्षा अनुसारको ब्याण्डविथ भने थपिन सकेको छैन ।नेपाल टेलिकमका अनुसार चीन तर्फबाट हाल कुल २.८ जीबी इन्टरनेट ब्याण्डविथ मात्रै आइरहेको छ । टेलिकमले दुई वर्षको परीक्षण पछि २०७४ पुसदेखि व्यवसायिक रुपमै चीनतर्फबाट ब्याण्डविथ ल्याउन सुरु गरेको थियो । ‘नेपाल-चीन

क्रसबोर्डर अप्टिकल फाइबर लिङ्क’ को व्यवसायिक सुरुवातसँगै भारतीय एकाधिकार समेत तोडिएको थियो चाइना टेलिकम कर्पोरेसनसँग सम्झौता गरी टेलिकमले रसुवाको केरुङ हुँदै चीनियाँ ब्याण्डविथ पहिलो पटक नेपाल भित्र्याएको थियो । त्यस अघि टेलिकम भैरहवा, विरगञ्ज र विराटनगर नाका हुँदै भारतीय कम्पनी बीएसएनएल, एयरटेल र टाटासँग निर्भर रहेको थियो ।चीनबाट इन्टरनेट ब्याण्डविथ भित्रिएसँगै इन्टरनेटको मूल्य घट्ने अुनमान विश्लेषण गरिए पनि त्यो सही सावित हुन सकेको छैन । न त त्यसले भारततर्फको निर्भरतालाई नै कम गर्न सकेको छ । १.५ जीबीपीएस ब्याण्डविथबाट सुरु भएकाे

चीन तर्फको आयात अहिलेसम्म जम्मा १.३ जीबीपीएस मात्रै थपिएको छ ।टेलिकमका सह–प्रवक्ता कृष्णप्रसाद भण्डारीका अनुसार हाल टेलिकमले चीनतर्फबाट कुल २.८ जीबीपीएस ब्याण्डविथ आयात गरिरहेको छ । चीनबाट इन्टरनेट ब्याण्डविथको आयात सुरु हुँदा मूल्यमा भारतीय ब्याण्डविथसँग समान भए पनि गती भने तीब्र हुने उल्लेख गरिएको थियो ।सिङ्गापुरदेखि समुद्रमुनि बिछ्याइएको फाइबरबाट भारतका विभिन्न सहरमा जोडिदैं त्यहाँका ‘क्यारियर’ मार्फत ब्याण्डविथ नेपालसम्म आइरहेको छ । तर चीनतर्फबाट आउने ब्याण्डविथ भने हङकङ स्थित ट्रान्समिसन केन्द्रबाट चाइना

टेलिकम्युनिकेसनले स्थलमार्गबाटै सोझै केरुङम्म ल्याइपुर्‍याएको छ ।सिङ्गापुरभन्दा हङ्कङस्थित ट्रान्समिसन केन्द्रसँगको दुरी नजिक पर्ने भएकाले पनि चीनतर्फको इन्टरनेटको गति तुलनात्मक रुपमा तीब्र हुने भनाई तार्किक नै हो । तर, ग्राहकले इन्टरनेटको स्पिडमा पनि कुनै फरक महसुस गर्न सकेका छैनन् ।प्रवक्ता भण्डारीका अनुसार चीनबाट इन्टरनेट ल्याउन विभिन्न किसिमका समस्या आएकाले पनि यस्तो भएको हो । एकातिर उच्च हिमाली भूभाग भएर फाइबर ल्याइएकाले हिउँको समस्याले बिग्रिँदा मर्मत गर्न समेत कठीन छ भने पहिरोले पनि क्षती पुर्‍याउने गर्छ ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here