लि’ङ्ग र यो’नी गोरो बनाउनेेेको भीड ला गेपछि…

0
263

थाइल्याण्डबासीमा यतिबेला एउटा विचित्रको शौख पलाएको छ । यसमा यति मानिस आकर्षित भएका छन्, जसका कारण प्रश्न उठेको छ कि के ब्युटी उद्योगले सबै हद पार गर्न लागेको हो । पुरुषको यो आकर्षण गु’प्ता’ङ्ग लि’ङ्ग लाई गोरो बनाउने कोशिसमा बढेको हो ।

एसियाली मुलुकमा छालालाई गोरो बनाउने कोशिस नयाँ भने होइन, किनभने काला र’ङ्गको विषयमा यहाँ विचित्रको सोच छ । हालै जब यो विषयसँग सम्बन्धित प्रक्रियालाई अनलाइनमा हालियो तब यो भाइरल हुन केहीबेर पनि लागेन । थाइल्याण्डको स्वास्थ्य मन्त्रालयले यो प्रक्रियाको विषयमा चेतावनी पनि जारी गरेको छ।

बीबीसी थाई सेवाले यो प्रक्रियाबाट गुज्रेका एक जनासँग गरेको कुराकानीमा उनले भने–म आफ्नो स्वीमिङ ब्रीफ्समा बढी सहज महशुस गर्न चाहन्थेँ । ३० वर्षका उक्त व्यक्ति दुई महिनाअघि पहिलो-पटक यस्तो सत्रबाट गु’ज्रेका थिए र उनले शेडमा परिवर्तन देखेका थिए ।

यो उपचारमा छालामा मेलानिन कम गरिन्छ । यो पोस्टमा उपचार कक्षको तस्वीर र पहिलो र पछिको इलस्ट्रेशन पनि छ । केही भनिरहेका छन् कि यो आवश्यक छ । यहि केहीले रोजक सुझाव पनि दिइरहेका छन् । उनीहरुका अनुसार ‘यसलाई टर्चका रुपमा प्रयोग सकिन्छ, चम्कन देऊ ।

एक जना महिलाले आश्चर्य प्रकट गर्दै लेखेकी छन् कि उनी यसको रङ्गलाई लिएर त्यति धेरै ग’म्भीर कहिले पनि भइनन् बरु साइज र मूभको विषयमा चि’न्ता व्यक्त गरिन् । यो सेवा दिने लेलक्स अस्पतालका मार्केटिङ म्यानेजर पोपोल तन्साकुलले बीबीसीसँग भने कि उनले चार महिना पहिला महिलाहरुको गु’प्ता’ङ्ग यो’नी गोरो बनाउने सेवा सुरु गरेका हुन् । उनले भने–मानिसहरु त्यतिबेलैबाट पे’निस व्हाइ’टनिङ्गका बारेमा सोध्न थालेका थिए । हामीले एक महिनापछि यो सेवा पनि थाल्यौ ।’ पाँच सत्रको यो पूरा प्रक्रियाको खर्च ६५० डलर छ ।

यद्यपि यो हेर्न अझै बाँकी छ कि के थाइल्याण्डका पुरुष आफ्नो गु’प्ता’ङ्गको रंग परिवर्तनका विषयमा कति रुची देखाउँछन् । यो क्लिनिकलाई लि’ङ्ग र यो’नीको र’ङ्ग परिवर्तन गर्नेहरुको औषतः २०–३० जना हरेक महिनामा उपलव्ध भइरहेका छन् । केही त म्यान्मा, कम्बोडिया र हङकङबाट पनि आइरहेका छन् । पोपोलले भने–यो गे पुरुषहरुका बिच निकै लोकप्रिय छ, जो आफ्नो निजी अ’ङ्गको विशेष ख्याल राख्दछन् । उनीहरु सबै क्षेत्रमा राम्रो देखिन चाहन्छन् ।

थाइल्याण्डको पब्लिक हेल्थ मिनिस्ट्रीले यो क्लिनिकको चर्चा बटुल्ने बाहना भएको प्रतिक्रिया जनाएको छ। मन्त्रालयले यो प्रक्रियाबाट गु’ज्रदा पी’डा, नि’शान, जल’न, स’न्तान उत्पादन गर्ने र यहाँसम्म कि यौ’न स’म्बन्ध कायम गर्न समस्या आउन सक्ने चेतावनी दिएको छ। यसका साथै उपचार रोकेपछि छालाको रङ्ग पुनः पहिलाजस्तै हुन सक्ने र त्यसमा फोहोर धब्बा पनि पर्न सक्ने जनाएको छ।

मन्त्रालयका डाक्टर थान्गजाई कीर्तिहट्याकोर्नले एउटा वक्तव्यमा भनेका छन्–लि’ङ्गलाई लेजर वाइटनिङग जरुरी छैन, पैसा खर्च मात्र हो, यसबाट सकारात्मकभन्दा नकारात्मक कुरा बढी हुन सक्दछ । विगत दश वर्षमा दक्षिण एसियामा स्किन व्हाइ’नि’ङ्गको चलन बढ्दो थियो । लेलक्सका अनुसार ५० प्रतिशतभन्दा बढी विरामी यस्तै उपचारका लागि उनको क्लिनिकमा आउने गरेका छन् ।

यो चलनका आधार त्यो पम्परागत दृष्टिकोण हो, जसमा मानिस गोरो रङ्गलाई महत्व दिने गर्दछन् । बजारमा छालालाई गोरो बनाउने उत्पादन पनि भरमार छ र अतितमा यसको प्रचार गर्नेहरु विज्ञापनको कयौपटक विरो’ध पनि भइसकेको छ।

उदाहरणका रुपमा एउटा स्कीन व्हाइटनिङ क्रीमको विज्ञापनमा देखाइएको छ कि बैंककको पब्लिक ट्रान्सपोर्टमा सिटको माथि लेखिएको छ–यहाँ मात्र गोरा नागरिक बस्न पाउँछन् ।’ एउटा थाई कस्मेटिक कम्पनीले यस्तै विज्ञापन फिर्ता लिनु परेको थियो । किनभने सामाजिक सञ्जालमा यो विज्ञापनप्रति चर्को आपत्ति प्रकट भएको थियो ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here