OMG बु हारी मा#र्न​ ४० ला खको सु पारी।भा रतबाट मा न्छे बो लाए।यति ड#रला ग्दो​ योजना। – हे र्नुस् भि डियो स हित

0
251

भिडियो समाचारको अन्त्यमा राखिएको छ कृपया यो पनि हेर्नुस् – झापामा कुहिने फोहोरबाट ग्यास उत्पादनकाे तयारी -झापा, १५ फागुन । झापाको दमक नगरपालिकामा कुहिने फोहोर प्रशोधन गरेर ऊर्जा उत्पादन गर्न धमाधम काम अगाडि बढेको छ । फोहोरबाट ऊर्जाअन्तर्गत ग्यास, प्राङ्गारिक मल र झोल मल उत्पादन गरिने योजना रहेको दमक नगरपालिका वातावरण शाखा प्रमुख ज्ञानेन्द्र चौधरीले बताए ।

यसका लागि फोहोर प्रशोधन केन्द्र स्थापना गरिएको छ । दमक–३ स्थित हम्सेदुम्से सामुदायिक वन क्षेत्रभित्र स्थापना गरिएको प्रशोधन केन्द्रमा नगरको फोहोर लगेर अजैविक अर्थात् प्लास्टिकयुक्त र जैविक तथा कुहिने वर्गको फोहोर छुट्याइन्छ ।यो समाचार आजको गोरखापत्र दैनिकमा छ ।

यसरी छुट्याइएको फोहोरमध्ये जैविक फोहोरलाई ठूलो ट्याङ्कीमा हालेर १५ दिनसम्म कुहाइन्छ । यसरी कुहिएको फोहोरबाट मिथेन बायोग्यास उत्पादन हुन्छ । उत्पादन भएको ग्यासलाई प्रशोधन गरी ग्यास पाइप अर्थात् सिलिन्डरमार्फत वितरण गरिने प्रमुख चौधरीले बताए ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here