रु’दैरु’दै यी बा’लकले भने मलाई बुवाले जि’उदै टु’हुरो बनाए ,मलाई ईन्द्रेणि ल’गिदिनु…

0
345

१२ बर्षका अफसन केसि म्याक्दिबाट आमाको पछि लागेर सन्तोष देउजालाई भेट्न भन्दै चितवन आएका थिए ।गित गाउन निकै रुचाउने यी बाबुको कथा भने अर्कै छ ।****** यो समाचार को पुरा भिडियो हेर्न यहाँ तल क्लिक गर्नुहोला ******

चितवनसम्म आउन आमा बुवासग गाडिभाडा थीएन् ।सदरमुकाम बेनि आउदा गाडि भाडा ३५० दिनसमेत पैसा भएन् ।आमा छोरा झन्डै १० घन्टा हिडेर बेनि आइपुगे ।बेनिमा आफन्तको घर छ त्यहि एक रात बसे ।****** यो समाचार को पुरा भिडियो हेर्न यहाँ तल क्लिक गर्नुहोला ******

र उनै आफन्तले गाडि भाडा हालेर चितवसम्म पुग्ने व्यवस्था गरिदिए ।यसरी दुख कष्ट ऋण धन गरेर चितवनसम्म देउजालाई भेट्न आउनुको कारण भने अर्कै रहेछ ।अफसनकि आमा रिताले बुवा आमाको राजि खुसिमा म्याक्दि राउ भगवतीका भिम केशिसग बिवाह गरेकि रहिछिन् ।****** यो समाचार को पुरा भिडियो हेर्न यहाँ तल क्लिक गर्नुहोला ******

गरिबलाई समाज वा मान्छेले समेत हेपेको देखेको र भोगेका छौ तर त्यो भन्दा बढि भगवानले नै गरिबलाई हेपिरहेको हुन्छ।
एउटा त्यस्तै घटना तुलसीमा देखा परेको छ । आमा लो पेसरका कारण मृ त्यु ,
बाबाले आखा देख्नु हुन्न घरमा खाना खाने अन्न छैन्।
बाबाले आँखा देख्नु हुन्न आमा मरी जानू भयो ।आमाको किरिया बसेको छु घरमा खाने चामल छैन ।

यस्तो हारगुहार गर्नेमा ९ वर्षिय नाबालक हुन सुमन विक । उनको तुलसिपुर ३ राम्री भन्ने ठाउमा खरले छाएको झुपडी छ ।
सुमन विकका आमाको माघ २१ गते लो प्रेसरका कारण मृत्यु भएको थियो ।बाउ जोख बहादुर विकले आँखा देख्दैनन।सुमनले भनेका छन्, जसले सहयोग गर्न चाहनु हुन्छ त्यो हिसाब लेखेर राख्नुस म ठूलो भए पछी कमाएर फिर्ता गर्छु ।
अहिले उनलाई सबै भन्दा ठूलो चिन्ता आमाको कि’रिया बाट उत्रीने खर्च पनि छैन कसरी उम्कने होला ?

यो पनि पढ्नुहोस:
काठमाडौं, भगवान शिवको मन्दिर तपाई धेरै ठाउँमा देख्न सक्नुहुन्छ। तर कुनै मन्दिर यस्तो हुन्छ जहाँ एउटै ढुंगाबाट शिव लिङ्ग बनाएको छ।भारतको भोजपुर मध्यप्रदेशको राजधानी भोपालबाट ३२ किलोमिटर टाढा पर्छ। भोजपुरमा रहेको पहाडमा एक विशाल, अधुरो शिव मन्दिर रहेको छ।
यो शिव मन्दिरलाई भोजेश्वर मंदिरको नामबाट चिन्ने गरिन्छ । भोजपुर तथा यो शिवमन्दिरको निर्माण परमार वंशको प्रसिद्ध राजा भोजले इ.सं. १०५५मा बनाएका थिए। यो मन्दिरको विशेषताहरु धेरै छन्।यो मन्दिरको पहिलो विशेषता यहाँको शिव लिङ्ग एउटै ढुंगाबाट बनेको छ जुन सबैभन्दा धेरै ठूलो रहेको छ।

सम्पूर्ण शिवलिंगको लम्बाइ ५.५ मिटर (१८ फिट), व्यास २.३ मिटर रहेको छ।अर्को विशेषता भनेको पछाडिको भागको ढलान भर्खरै बनेको छ। भर्खरै बनेको मन्दिर विशाल ढुंगाबाट बनाइएको थियो।
यस्तो संरचना कुनै मन्दिरमा पनि अहिलेसम्म राखिको छैन। एउटै ढुंगाको तौल ७० टन रहको छ। यसको तेस्रो विशेषता भनेको अहिलेसम्म मन्दिरको निर्माण अधुरै रहेको छ। यति धेरैवर्षसम्म यो मन्दिर किन नबनेको भन्ने रहस्य अझै गोप्य नै रहेको छ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here